Kecskeméten jött létre az első Egyetemi Önkéntes Pont
Magyarországon az elmúlt években fokozatosan emelkedett az önkéntesség iránti érdeklődés és elköteleződés. Tavaly hazánkban az önkéntesek száma megközelítette a 340 ezret, ugyanakkor a mutatók még elmaradnak az uniós átlagtól. 2022-ben csaknem minden ötödik magyar vett részt valamilyen önkéntes tevékenységben, míg az uniós polgárok közül majdnem minden harmadik. Itthon a legaktívabbak az 50 és 59 év közöttiek, bár ma már a fiatalok is egyre többet önkénteskednek. A 2024 őszétől induló Egyetemi Önkéntes Pont (KÖZÖS.) program célja, hogy az egyetemi hallgatók önkéntes aktivitása tovább növekedjen. Ennek keretében pilot jelleggel 5 nagyváros egyetemén nyílik KÖZÖS. iroda. A tenni akaró fiatalok itt hasznos tapasztalatokhoz és értékes lehetőségekhez juthatnak, valamint tanulmányaikhoz akár plusz krediteket is szerezhetnek.
„Az önkéntes tevékenységek erősítik a társadalmi kapcsolatokat, építik a társadalmi tőkét és hozzájárulnak a szegénység, valamint a kirekesztés elleni küzdelemhez. A hosszú távú cél az, hogy Magyarországon növekedjen az önkéntesek száma és az önkéntesség kultúrája az élet szerves részévé váljon” – mondta Nagy-Vargha Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium fiatalokért felelős helyettes államtitkára.
A kecskeméti Neumann János Egyetemen létrehozott, első önkéntes iroda nyitóeseményén Kovács Péter, a NIT elnöke kiemelte, hogy „a Nemzeti Ifjúsági Tanács több mint egy évtizede elkötelezett az önkéntesség értékeinek népszerűsítése mellett.” Elmondta továbbá, hogy a céljuk „a magyar fiatalok körében a tanulmányok mellett vállalt önkéntes tevékenység trendi legyen. Az Egyetemi Önkéntes Pont hálózat első irodájában egy olyan Közös. jön létre, ahol a közösségükért tenni akaró fiatalok minden lehetőséget megkaphatnak majd ahhoz, hogy segíthessenek."
A kecskeméti Neumann János Egyetem rektora, Dr. habil Fülöp Tamás kiemelte, hogy az egyetem és hallgatóik életét is átszövi a társadalmi felelősségvállalás, ezért örömmel csatlakoztak a kezdeményezéshez. Hangsúlyozta, hogy a szakmai felkészülés mellett jelentős járulékos nyereséget könyvelhetnek el a hallgatók. Az egyetem ösztönzőkkel támogatja a programot, illetve helyi infrastruktúrát biztosít hozzá.
Az első Egyetemi Önkéntes Pont létrejötte mellett a Neumann János Egyetem és a Nemzeti Ifjúsági Tanács megerősítette együttműködését és újabb megállapodást írt alá. A két intézmény kulcsfontosságú szerepet vállal a társadalmi fejlődés és a hallgatói önkéntesség előmozdításában. Az együttműködés célja egy olyan egyetemi közösség építése, ahol az önkéntesség és szolidaritás minden hallgató számára inspiráló és elérhető tapasztalattá válik.