Rádió 1 GongHallgassa élőben!

null
Hírek  /  2024. november. 14. csütörtök

Elkezdődött a próbaüzem a kecskeméti hulladékválogatóban

Fejlesztés

Próbaüzeméhez érkezett a kecskeméti hulladékválogató. Az új automatizált üzem kifejezetten a vegyes, azaz kommunális hulladék válogatására szolgál. A szelektív hulladék esetében a kézi válogatómű szintén a telepen már régebb óta működik.

A projektet Duna-Tisza Hulladékgazdálkodási és Környezetvédelmi Önkormányzati Társulás és az NFP Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (2023.01.01. napjától Építési és Közlekedési Minisztérium) konzorciuma valósítja meg.

Projekt anyagi alapadatai:

  • Támogatás összege: 13 582 511 055 Ft
  • Összköltség: 15 484 108 365 Ft
  • Ebből az építési feladatok költsége: nettó 11.499.958.959 Ft

Cél: A Társulás működési területéről (101 település) származó vegyesen és szelektíven gyűjtött hulladékok korszerű kezelése és a lerakóra kerülő hulladékok mennyiségének csökkentése érdekében a másodlagos hasznosítás elősegítése

A próbaüzeméhez érkezett mechanikai-biológiai hulladékválogató mű kivitelezése Kecskeméten, a Kisfái hulladéktelepen valósult meg. Az építkezés 3 helyen zajlik egy időben összesen nettó 11 és fél milliárd forint összegből. Kecskeméten kívül Monoron hulladékátrakó épül, Cegléden pedig komposztáló tér. A legnagyobb, leglátványosabb munka Kecskeméten zajlik.

Kecskemét bekerülési költség nettó 9 815 259 498 Ft

Itt a teljesen gépesített mechanikai-biológiai hulladékválogató épült meg az ennek elhelyezését szolgáló mintegy 8000 négyzetméteres csarnokkal együtt, amelynek a próbaüzeme zajlik november 4-e és december 4-e között. Ez a fejlesztés a vegyes hulladék válogatását teszi lehetővé, jelentősen csökkentve a lerakóra kerülő, már nem hasznosítható anyagok mennyiségét. 

A csarnokban évente mintegy 200 000 tonna hulladék válogatása tud megtörténni, amelynek kapacitását a MOHU Zrt. a DTKH Kft-én keresztül köti le. Ez azt is jelenti, hogy ez az utóbbi szervezet lesz a társulás tulajdonában megépülő létesítmény üzemeltetője.

A helyszínen Dr. Orbán Csaba, az önkormányzat közszolgáltatás-szervezési és környezetvédelmi osztályának vezetője elárulta, a kommunális hulladék kiválogatására alkalmas modern csarnokban a hulladék kiválogatása után annak 80-85 százalékát újrahasznosítás céljából el tudják szállítani, és így csak 15-20 százalék hulladék marad meg a helyszínen.