Rádió 1 GongHallgassa élőben!

null
Hírek  /  2025. március. 24. hétfő

Mozgás Receptre

Egészség

A Magyar Életmód Orvostani Társaság az Aktív Magyarország programhoz szorosan kapcsolódva új projektet dolgozott ki, melynek célja az egészségben eltöltött évek számának növelése. A Mozgás Receptre programhoz Kecskemét az elsők között csatlakozott.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása alapján minden felnőttnek szüksége van rendszeres fizikai aktivitásra. Már heti 150 perc közepes intenzitású mozgás életévekben mérhető eredményt jelenthet. Ezt a fő irányelvet tartalmazza a Mozgás Receptre program is.

A Mozgás Receptre program egészségszakmai hátterét a Magyar Életmód Orvostani Társaság állította össze a négy magyar orvosi egyetem, mozgásterapeuta szakemberek, országos háziorvosi vezetők és sportorvosok közreműködésével.

A Mozgás Receptre program az önkormányzatok segítséget kéri, hogy helyi szinten megvalósítható legyen. Kecskemét polgármestere, Szemereyné Pataki Klaudia elmondta, elsők között támogatták a programot a kecskeméti háziorvosokkal és az Egészségfejlesztési Irodával közösen.

A program egyik kezdő eseményére emiatt Kecskeméten került sor, hétfőn a Városházán gyűltek össze az ország sok pontjáról érkező, mozgást népszerűsítő egyesületek és programok képviselői.

Sok magyar halála a mozgáshiányra vezethető vissza

A program hátterében az áll, hogy Magyarországon a halálesetek 9,7%-a a mozgáshiányra vezethető vissza. A megfelelő fittség felére csökkentheti a halálozási kockázatot.

Dr. Babai László, a Magyar Életmód Orvostani Társaság elnöke köszöntő beszédében kiemelte, Magyarországon az összes halálozás közel fele, 47%-a valamilyen viselkedési kockázathoz köthető. Ez 2019-ben 61 ezer halálesetet jelentett.

Halálhoz vezethető viselkedési kockázat lehet:

  • táplálkozással,
  • dohányzással,
  • alkoholfogyasztással
  • és alacsony mértékű testmozgással kapcsolatos kapcsolatos kockázat.

Szintén elgondolkodtató az az önbevalláson alapuló felmérés, amely Európában azt mérte fel, egyes országokban a lakosság mennyit mozog. A magyarok 59%-a semennyit sem mozog, és a WHO ajánlását, a heti két és fél óra fizikai aktivitást csupán honfitársaink 4%-a teljesíti!

Dr. Babai László hírportálunknak elmondta, ha a WHO mozgásajánlását mindenki betartaná, az átlagéletkor minimum 5 évvel több lenne, de ami talán ennél is fontosabb, hogy az egészségben eltöltött évek száma is jelentősen megnőne.

Mozgás Receptre – sport orvosi ajánlásra

A program célja egyértelmű, a háziorvosok receptre írva ösztönözzék a sportolást a lakosság azon körében, akiknél ez egészségük szempontjából kulcskérdés. A rendszeres, vezetett testmozgás végzésével ugyanis nemcsak megelőzhetők, hanem gyógyíthatók is egyes krónikus betegségek.

A Mozgás Receptre szakemberei egy több mint száz oldalas dokumentumban összeszedték, hogy egyes megbetegedésekre milyen intenzitású és mennyiségű mozgást ajánlanak. Például a krónikus szívelégtelenségben szenvedő egyéneknek aerob és izomerősítő edzések ajánlottak heti 3-5 alkalommal, közepes intenzitással heti legalább 150 percben. Gyaloglás, futás, kerékpározás és gumiszalaggal vagy kondigépekkel elvégezhető erősítő gyakorlatok javasoltak az ilyen betegek számára.

Kecskeméten is elindult a Mozgás Receptre program

A kecskeméti kerekasztal beszélgetés során az Egészségügyi és Szociális Intézmények Igazgatóságának vezetője, Dr. Pataki Mariann ismertette, hogy Bács-Kiskun vármegye székhelyén már kezdetét is vette az ezzel kapcsolatos programjuk.

Az Aktív Kecskemét programhoz első körben 20 háziorvos csatlakozott, de ez a szám folyamatosan bővül, és az ESZII által jelenleg 3 helyszínen 14 különböző foglalkozást tartanak. Ezeken a mozgásokon már olyan személy is részt vett és vesz, akinek háziorvosa receptre írta fel a mozgást.