
Csalás és kábítószer uralja a kecskeméti bíróság főbb ügyeit
Országosan és a kecskeméti régióban is több ügy érkezett a bíróságokra 2024-ben, mint 2023-ban. A Kecskeméti Törvényszék tartotta a lépést, hiába a több ügy, a növekvő költségek és a nehézkes utánpótlás, sikeres évet zárt. Erről az összbírói értekezlet előtt számoltak be.
Pár hónappal az előző esztendő befejezése után mindig beszámolnak a bíróságok működéséről. Így tettek most a Kecskeméti Törvényszéken is, ahol az összbírói értekezlet előtt átfogó tájékoztatást adtak a tavalyi évi működésről.
Nincs könnyű dolga a Kecskeméti Törvényszék bíróinak
A beszámolón dr. Ocskó Katalin Éva, az Országos Bírósági Hivatal elnökhelyettese méltatta az itt dolgozó bírók és igazságügyi alkalmazottak munkáját, ugyanis a Kecskeméti Törvényszék az 5. legnagyobb az országban. A bírói kar 4 százaléka, 109 bíró teljesít itt szolgálatot és az ő munkájukat 384 igazságügyi alkalmazott segíti, amely szintén kiemelkedő szám. A Kecskeméti Járásbíróság mellett további 6 járásbíróság feladatait kell koordinálnia a Kecskeméti Törvényszéknek.
Az OBH elnökhelyettese kifejtette, 2024-ben nőtt az ügyérkezés. – Tavaly 1,2 millió ügy érkezett Magyarországon, egy 20 ezerrel több, mint az azt megelőző évben. Ez országosan 1,6 százalékos növekedés, míg Kecskeméten 0,3 százalékos ügyszámnövekedés történt – mondta dr. Ocskó Katalin Éva.
Az egyik legfontosabb statisztikai mutató, amely megmutatja, hogy a bíróság jól végezte-e a dolgát, az az ügyek befejezési száma. A Kecskeméti Törvényszéken 57 ezer ügynél is többet fejeztek be 2024-ben, amely 1 százalékos növekedés 2023-hoz képest.
Csökkent az elhúzódó ügyek száma is, illetve a vádlottak általában elfogadják a bíróság döntését
Az időszerűség is nagyon fontos értékelő mutató. Országos elvárás és célkitűzés, hogy csökkenjen a 2 éven túl elhúzódó ügyek száma. Tavaly országosan 42 százalékkal csökkent ezen ügyek száma, ám a Kecskeméti Törvényszék még ezt is túlszárnyalta, ugyanis 55 százalékos csökkenést ért el. 2024 végén 96 darab 2 éven túli ügye volt a Kecskeméti Törvényszéknek.
Az elhúzódó ügyek számát tovább szeretnék csökkenteni. Dr. Husek Dániel, a Kecskeméti Törvényszék elnöke elmondta, van olyan ügyük is, amely 5 éven túli, de ezeknél a pereknél nem bírói mulasztás miatt nem születik hamar döntés, hanem az ügy bonyolultsága miatt. Ahol 30 ezer oldal nyomozati irat és 80-90 vádlott van, ott ennyi ideig tart a per.
A tárgyalt ügyek jogerőre emelkedése is jelentős statisztikai mutatószám, amelyet figyelembe kell venni a bíróság sikerességének vizsgálatakor. Ez ugyanis megmutatja, hogy a helyi bírók döntéseit a peres felek elfogadják-e. Ha igen, az jogerőre emelkedhet elsőfokon. – A Bács-Kiskun vármegyei bírók megfeszített munkájának és magas szakmai színvonalának dicsérete, hogy itt az ügyek 95 százalék jogerőre emelkedik – méltatta a Kecskeméti Törvényszéket az Országos Bírósági Hivatal elnökhelyettese.
Az utánpótlás kulcskérdés
A tájékoztatón dr. Husek Dániel kifejtette, hogy tavaly fókuszba került az igazságügyi alkalmazottak – tehát mindenki, aki nem bíró – fizetése, amely nagyon alacsony. Bár ebben történt előrelépés, mégis nagy volt az elvándorlás a Kecskeméti Törvényszéken. – 40 dolgozó távozott tőlünk, elsősorban bírósági titkárok és fogalmazók terén van hiányunk. Az üres helyeket igyekeztünk feltölteni, de ez nem minden esetben sikerült – mondta a Kecskeméti Törvényszék elnöke, aki hírportálunknak hozzátette, a helyzet még nem kritikus, de mindenképpen arra törekednek, hogy ezen változtassanak, mert a bírósági titkárok és fogalmazók a bírói utánpótlás elsődleges forrása. A Kecskeméti Törvényszéknek egyébként 112 az engedélyezett bírói létszáma, és ebből jelenleg 109 van betöltve.
A költséghatékonyság a Kecskeméti Törvényszék életét is meghatározza. A postai és nyomtatási költségek az egekbe szálltak, de ezt tudták kezelni, ahogyan egyre több a távmeghallgatás is. 11 olyan tárgyalóterem van a vármegyében, amely alkalmas online meghallgatásokra, és ebből 2039 történt tavaly. Ez is kiemelkedő szám és az OBH elnökhelyettese szerint a távmeghallgatásoknak – költségcsökkentés és biztonsági szempontok miatt – egyre nagyobb jelentősége lesz a jövőben.
Fontos fejlesztések történtek meg és várhatóak a jövőben
A törvényszék működéséhez hozzátartozik a megfelelő munkakörnyezet is, amely érdekében szintén sokat tettek 2024-ben. Dr. Ocskó Katalin Éva elmondta, tavaly 105 millió Ft értékben került sor fejlesztésekre a Kecskeméti Törvényszéken.
Megtörtént és várható fejlesztések a járásbíróságokon:
- Kecskeméten a bíróság főbejáratának homlokzati része újult meg
- Baján a felvonót javították meg
- Kiskunfélegyházán belső munkákat hajtottak végre
- A Kiskőrösi Járásbíróság épülete bontásra van ítélve, de aláírták a szerződést a kivitelezővel, és idén elindulhat a fejlesztés.
Költségvetési csalások és kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények jellemzők Bács-Kiskunban
Az elmúlt években az ügyek jelentős része költségvetési csalásokat és embercsempészettel kapcsolatos bűncselekményeket tartalmaztak Kecskeméten és a vármegyében. Dr. Husek Dániel elnök hírportálunknak úgy nyilatkozott, hogy a pénzügyi típusú bűncselekmények továbbra is jelentős mértéket ölnek, de ezt részben az is okozza, hogy a NAV Bűnügyi Igazgatási székhelye Kecskeméten van és az ügyészek szeretnek itt vádat emelni.
Az embercsempészés viszont teljesen visszaesett, vélhetően azért, mert már más útvonalat választanak. A Kecskeméti Törvényszék elnöke továbbá hozzátette, ahogy a büntető politika nagy hangsúlyt fektet a kábítószerrel kapcsolatos ügyek feltérképezésére és büntetésére, úgy az itteni bíróságokon is egyre több ilyen ügy érkezik.