
Közel 40 milliós fát mérgeztek meg
Faértékszámítással 30 és 40 millió forint közé teszik annak a fának a pénzbeli értékét, amely Kecskeméten, a Téglagyár utca 30. szám alatt pusztulásnak indult. A 80-100 éves kocsányos tölgyfa szándékos károkozás áldozata lett. Az ismeretlen tettes ellen nyomozást indítottak.
A mai felmelegedő, klímaválságról szóló világban facsemetét ültetni nagyon nehéz dolog, a folyamatos öntözés és gondozás sem mindig elég ahhoz, hogy megmaradjon a fa. Nos, most egy minierdőt kellene ültetni Kecskeméten ahhoz, hogy oxigéntermelés szempontjából a város pótolni tudja a Téglagyár utca 30. szám alatti, szándékos károkozás miatt pusztulásnak indult kocsányos tölgyfa hiányát.
Félelemből indult lakossági bejelentés vetett fényt az ügyre
A helyszínen hírportálunknak Győri András, Kecskemét főkertésze elmondta, két héttel ezelőtt kaptak egy lakossági bejelentést, miszerint fél az ott lakó, hogy a fa rá fog dőlni a házára, mert szárad a lombja. A bejelentéshez mellékelt fotókon a szakemberek rögtön kiszúrták, hogy a fát károkozás érte.
– A fa törzsét a gyökérnyaknál körbefűrészelték, illetve körbe is furkálták, feltételezhetően azért, hogy mérgező anyagot fecskendezzenek bele. Ezért indult el a fa száradása – mondta Győri András.
A szándékos károkozás ritka értékes fát pusztít
A pusztulásnak indult fa egy kocsányos tölgy, amely kora nagyjából 100 évre tehető. Faértékszámítás szerinti értéke 30-40 millió forint. Pontos igazságügyi szakértői vizsgálat még nem történt, ezért határozható meg a fa értéke csupán tól-ig.
A faértékszámítás nagyon komplex számítási rendszer, amely figyelembe veszi például, hogy a fa
- mennyi szén-dioxidot tud megkötni,
- mennyi oxigént termel,
- milyen a pormegkötési és páraképző képessége,
- milyen a faanyaga
- és hány facsemetével pótolható.
Győri András elmondta, Kecskeméten nagyon kevés, mindössze 3-5 darab ilyen nagyságrendű értékkel bíró fa van. A városban több védelem alatt álló fa is található, ez a kocsányos tölgy viszont nem volt védett.
Megmenthető a fa?
A tíz méternél is magasabb fakorona nagy része elszáradt, de még vannak élő részei. Győri András szerint további vizsgálatot igényel, hogy a fa megmenthető-e, vagy teljesen el fog pusztulni és ki kell vágni.
Az ottani ház falától, kerítésétől kezdve az út felé a terület már közterületnek számít. A fa elképesztő gyökérzettel rendelkezik, amely a járdát is megemelte, de lett volna megoldás ennek a kezelésére. A főkertész ugyanis elmondta, ilyen esetben mindig arra törekednek, hogy megmentsék a fát és az ott élők igényeit is figyeljék. A járdát is helyre tudják hozni, szintemelés is szóba jöhetett volna, illetve a fa 5-6 tartógyökérből áll, ha ebből egyet elvágtak volna, az a közterületnek is segíthetett volna és a fában sem okozott volna kárt.
Szabadságvesztéssel büntetendő cselekmény történt
A lakossági bejelentés és az eset megvizsgálása után az önkormányzat azonnal értesítette a Városrendészetet, amelynek a rendőrséghez kellett fordulnia, hiszen ismeretlen tettes általi környezetkárosítás történt, és ez nyomozást igényel.
A Büntető Törvénykönyv egyik paragrafusa kimondja, ha valaki a környezetet, ezen belül az élővilágot olyan mértékben károsítja, hogy az eredeti állapot nem állítható helyre, az két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A fák károkozása „reneszánszát” éli Kecskeméten
A Városüzemeltetés és a főkertész sajnos több olyan esetről is beszámolt az elmúlt hetekből, ahol fakárosítás történt. Pedig ezt megelőzően az elmúlt öt évben nem történtek ilyen horderejű esetek, most viszont egymás után három is.
A Téglagyár utcai esett mellett a Bánffy utcában és a petőfivárosi Petőfi Parkban is történt szándékos károkozás az elmúlt hetekben. A Bánffy utcában egy 50-60 éves, 5-7 millió Ft értékű nyugati ostorfa indult pusztulásnak emberi mérgezés miatt, míg a Petőfi Parknál több kisebb, egy-egy millió forintos nyugati ostorfát mérgeztek meg és irtottak ki.
Utóbbi esetben tudni lehet, hogy az ott lakó volt a tettes, méghozzá azzal az indítékkal, mert ezek a fák beárnyékolták a saját növényeit. A Bánffy utcai ügyben szintén megtörtént a feljelentés, míg a Petőfi Parkos esetben a helyi képviselő asszony járt el, és a csütörtöki sajtótájékoztatón nem tudták megmondani, hogy hol tart az ügy.
Kecskemét közel 100 milliót költ évente a fák gondozására
A Téglagyár utcában hírportálunkat Boros Gábor, a Kecskeméti Városüzemeltetési Nonprofit Kft. ügyvezetője arról tájékoztatta, hogy a közel 40 milliós kocsányos tölgyet szinte egy minierdővel, 20-30 facsemetével lehetne csak pótolni.
Kecskeméten jelenleg közel hatezer facsemetét gondoznak a Városüzemeltetés szakemberei, és ez mintegy 30 millió forintba kerül a városnak. Ha nemcsak a facsemetéket nézzük, akkor Kecskemét költségvetéséből nagyjából 100 millió forintot vesz el a közterületen lévő 80 ezer fa gondozása. Ezért is borzasztó, ha lakosok ezt az idő-, energia- és pénzbeli ráfordítást semmibe nézve megrongálják és/vagy elpusztítják a fákat.
A témával a szombati és a vasárnapi Mozaik c. magazinműsorunkban is foglalkozunk.
(Fotó: Bús Csaba / baon.hu)