
Turisztikai központhoz vezet az új kerékpárút
2024 augusztusában elkezdődött egy jelentős projekt, amely 2025 májusában befejeződött. Átadták a Petőfiszállást és Kiskunfélegyháza-Selymest összekötő kerékpárutat. A beruházás hozzájárul a térség turisztikai fejlődéséhez.
A projekt 208,63 millió forint Európai Uniós, vissza nem térítendő támogatásból és 20 millió forintos önerőből valósult meg. A Petőfiszállás és Kiskunfélegyháza-Selymes között megépült 2,2 km hosszú turisztikai kerékpárút ünnepélyes átadóját május 23-án tartották a kerékpárúthoz tartozó turisztikai ház és pihenőhelyen.
Az új kerékpárút hozzájárul Petőfiszállás turisztikai központtá válásához
Az ünnepélyes átadón Szász János polgármester büszkén számolt be arról, hogy nem csupán egy kerékpárút készült el, de a településen tíz év alatt felépített turisztikai látványosságok is még inkább bekapcsolásra kerültek a térség vérkeringésébe.
Fedezd fel Petőfiszállást – ezzel a felütéssel hirdeti a kerékpárút mellett a térség turisztikai látványosságait egy figyelemfelhívó tábla. A kerékpárút a következő turisztikai látványosságok könnyeb eléréséhez járul hozzá:
- Turisztikai ház
- Szentkúti Vasúttörténeti Emlékhely
- Pálosszentkút – Kegyhely a homokvidék szívében
- Zarándokház és Mária Múzeum
- Erdei Kálvária
- Péteri-tó
Az ország lelki vonzereje található itt
Petőfiszállás turisztikai központtá válásához elsősorban a Pálosszentkút, hazánk legnagyobb zarándok kegyhelye járul hozzá. A polgármester hírportálunknak elmondta, évente 15-18 ezer látogató zarándokol el ide – és ezt mostantól kerékpárral is könnyebben megtehetik. A zarándokokat és az ide látogatókat szálláshelyekkel, múzeumokkal, erdei túrákkal, tanösvénnyel, természeti kincsek felfedezésével és a helyi értékek bemutatásával várják.
– Ha nem is egy heti, de 3-4 napi időtöltést, látványosságokat tudunk kínálni látogatóinknak – nyilatkozta nekünk Szász János, hozzátéve, hogy a településen már megvalósult útfejlesztések és a kerékpárút átadása után a következő álma az, hogy vonattal is érkezhessenek a zarándokok. A vasútállomás másfél kilométerre van Pálosszentkúttól, és a polgármester gyerekkorát idézné, ha látná, hogy emberek százai szállnak le a vonatról és mennek a kegyhely irányába.
Pálosszentkút és a zarándokhely kapcsán Lezsák Sándor országgyűlési képviselő elmondta, ez az ország lelki vonzereje. A helyiek mindent megtesznek annak érdekében, hogy Petőfiszállás valóban turisztikai központ legyen, és ehhez támogatását fejezte ki Lezsák Sándor is.
A vármegye kerékpárút-hálózatának fejlesztése itt nem áll meg
Szász János után dr. Sztana Zoltán, a Magyar Közút Nonprofit Kft. Bács-Kiskun Vármegye vármegyei igazgatója is köszöntőt mondott. Mint fogalmazott, a legtöbb kerékpárútat úgy készítik el, hogy az nincs az országos hálózatba kapcsolva, de itt nem ez a helyzet. Egy már meglévő utat egészít ki a most átadott szakasz. Emellett elkészült a 451-es számú főút Kiskunfélegyháza és Csongrád közötti szakaszának felújítási terve, amely szintén tartalmaz kerékpárutat. Így a közeljövőben akár Csongrádig összefüggő kerékpárút is épülhet.
A mostani projekt a Bács-Kiskun Vármegyei Önkormányzat korábbi elnöke, Rideg László regnálása alatt kezdődött. Ő is felszólalt és kiemelte, hogy az országban Bács-Kiskunban költötték el legjobban és leggyorsabban a területi fejlesztésekre szánt támogatásokat. Részben ennek is köszönhetően Solttól Kiskunhalasig, észak és dél irányba is kiépültek kerékpárutak és a cél az, hogy Sükösdig és Bajáig összefüggő kerékpárút-hálózata legyen a vármegyének.
Petőfiszállás több mint 400 millió forintból valósított meg projekteket az elmúlt években
A vármegyei önkormányzat jelenlegi elnöke, Vedelek Norbert elmondta, a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP), illetve a TOP Plusz keretein belül az elmúlt években jelentős fejlesztések valósultak meg Petőfiszálláson. Ezek összessége meghaladja a 400 millió forintot.
Egy fenntartható közlekedésfejlesztési célokat megvalósító, az óvoda biztonságos megközelítését, kerékpárnyomokat, buszöblöt, gyalog-átkelőhelyet és kerékpártárolókat tartalmazó projektre a település 50 millió forintot nyert el. Megvalósult a helyi 3 csoportos, egyenként 25 férőhelyes óvoda felújítása 167 millió forintból, illetve a kerékpárút fejlesztésére 208 millió forint EU-s támogatást költöttek.
A kerékpárút ünnepélyes átadóját és a szalagátvágást követően az új szakaszt azonnal felavatták a helyiek: a Bringabarát Egyesület és az Aprajanagyja Egyesület tagjai, valamint óvodai és iskolai csoportok.
