Rádió 1 GongHallgassa élőben!

null
Hírek  /  2025. július. 01. kedd

Az online csalásoktól is megvédhet a Gondosóra

Bűnmegelőzés

Újabb komoly lépést tett a bűnmegelőzés terén a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság. Kezdeményezésükre ugyanis együttműködési megállapodást kötöttek a Gondosóra Programmal. Az ingyenes eszközzel nemcsak életet lehet menteni, hanem azt is elkerülhetik a 65 éven felüliek, hogy a kiberbűnözés áldozatává váljanak.

Sikertörténet, amely nemcsak Európában, de a világon is egyedülálló. Így lehetne összefoglalni a Gondosóra Programot, amely minden 65 éven felüli magyar állampolgárt megmenthet. Az életét is és a pénztárcáját is.

Mire jó a Gondosóra?

Először is fontos a Gondosóra igénylése, de a 80 éven felülieknek már ez sem szükséges, hiszen ők direkt kiküldés által megkapják vagy megkapták ebben az évben. A 65 éven felülieknek a Gondosóra regisztráció online, nagyon egyszerűen elvégezhető, de a Kormányablakokban is segítenek.

Ha megvan az GPS-alapú eszköz, már csak alkalmazni kell. A diszpécserszolgálat a Gondosóra nagy sárga gombjának lenyomásával azonnal hívható, és az elmúlt bő másfél évben már közel 60 ezer ember életét mentette meg – legyen szó eltűnésről és útbaigazításról, egészségügyi probléma esetén mentők azonnali riasztásáról vagy átlagos kérdésekről.

Gondosóra használata a csalók ellen

A Gondosóra igénylés elképesztő ütemben növekszik, 30 ezer felhasználóról pár hónap alatt eljutottak odáig, hogy már a 850 ezret is meghaladja azon 65 éven felüliek száma, akik rendelkeznek a digitális őrangyallal. Országosan minden harmadik, Bács-Kiskun vármegyében közel minden második nyugdíjas rendelkezik Gondosórával! Vármegyénkben ugyanis már az 51 ezer felhasználót is elérte a program.

Ez a komoly szám és ügyfélbázis keltette fel a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-főkapitányság figyelmét is, amely az ORFK támogatásával pilot programként együttműködési megállapodást kezdeményezett a Gondosóra Programmal. A cél az, hogy a rendőrök támogatásával az éjjel-nappal hívható diszpécserszolgálat szakszerű tájékoztatást tudjon adni az egyre nagyobb mértéket öltő online csalás témakörében.

– Az idősek kedvesek és hiszékenyek, így őket átverni sajnos könnyebb. Mivel sok esetben a furcsa megkeresések után nem kérdezik meg hozzátartozóikat, mert esetleg szégyellik ezt megtenni, vagy azt hiszik, hogy rokonaik az érintettek – például a visszatérő unokázós csalások esetében –, így azt szeretnénk elérni, hogy tudják, bármilyen kérdés esetén a Gondosóra diszpécserszolgálatához is fordulhatnak – mondta a prevenció fontosságát hangsúlyozva dr. Juhász Roland, a Gondosóra Program vezetője.

Az online bűnözést rendőri jelenléttel lehetetlen megelőzni

Mivel a kiberbűnözés a négy fal között történik, így a rendőrségnek nem maradt más lehetősége, mint a bűnmegelőzésre fókuszálni. – Fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy ezekbe a csapdákba ne lépjenek bele az emberek. Nagyon fontos lépés a Gondosóra Programmal való együttműködés, hiszen Gondosórával már közel 900 ezer ember rendelkezik, és a legtöbb nyugdíjas mellett ott van minimum egy fiatalabb segítő, tehát egy programon belül legalább másfél-kétmillió embert elérünk üzeneteinkkel – fogalmazott dr. Gulyás Zsolt rendőr dandártábornok.

dr. Juhász Roland és dr. Gulyás Zsolt

A Bács-Kiskun Vármegyei Rendőr-Főkapitányság vezetője azt is hozzátette, hogy a Gondosóra applikációját közel 200 ezer ember töltötte le, és ezen keresztül is el fogják juttatni prevenciós üzeneteiket az ügyfelekhez.

A rendőrkapitány hangsúlyozta, hogy az állampolgárokban az egészséges kételkedésnek kell meglennie. Ha a legapróbb gyanú felmerül egy átverés kísérlete közben és esetleg a Gondosóra diszpécsere segítséget tud nyújtani, akkor már elérte a célját az együttműködés.

Elképesztően sok módja elterjedt az online és telefonos csalásoknak, de dr. Gulyás Zsolt néhányat külön is kiemelt prevenciós tanáccsal együtt.

  • Visszatért az unokázós csalás – időseket keresnek meg azzal, hogy gyermekük vagy unokájuk bajba jutott és küldjön pénzt. Előbb érdemes a családban tájékozódni, és idegeneknek így pénzt ne küldjünk. A rendőrség és az ügyészség sem kér pénzt semmilyen indokkal.
  • Banki csalások – banki ügyintézőnek adják ki magukat, de a bank sosem kér adatot.
  • A bankoknak biztonsági számlájuk nincs, ahová „támadás esetén biztonságból” el kell utalni a pénzünket.
  • A rendőrség és a NAV nevében is követnek el csalásokat. Gyanús levél esetén ne kattintsunk azonnal semmilyen linkre.
  • A Gondosórával is visszaéltek már – futárnak adták ki magukat csalók, így akartak bejutni az idősek házába és pénzt kérni. A házba senkit se engedjünk be és mivel a Gondosóra ára egészen pontosan 0 forint, így ezért ne fizessünk!

Az együttműködés keretein belül tehát a kecskeméti és a vármegyei rendőrök együtt fog dolgozni a Gondosóra diszpécsereivel, ők kapnak kvázi egy továbbképzést, hogy széleskörű tudással legyenek felvértezve az online bűnözésről, így a csalások megakadályozása és megelőzése új szintre léphet. Ehhez persze az is kell, hogy tudatosuljon az idősekben, bármilyen furcsa megkeresést, kérdést kapnak, pénzt vagy adatokat követelnek tőlük, ne kapkodjanak, hanem tájékozódjanak, és adott esetben kérjenek segítséget a Gondosórától.