
Teljessé vált a kecskeméti Gripen-flotta
A magyar légierő fontos mérföldkőhöz érkezett, immáron teljes a Gripen-flotta. A 2024-ben rendelt új Gripenek ünnepélyes fogadására 2026. június 23-án került sor a kecskeméti repülőbázison. Éppen húsz évvel azt követően, hogy Magyarországon üzembe álltak az első Gripen vadászgépek.
Már korábban tudni lehetett, hogy idén nyáron megérkeznek Kecskemétre az új Gripenek, és ez júniusban meg is történt. Magyarország 2024-ben kötött újabb szerződést Svédországgal és a Saab céggel, amely során négy JAS–39 C Gripen vadászrepülőgépet vásárolt. Húsz évvel az első Gripenek megérkezése után most az utolsó két Gripen is megérkezett, így 18-ra emelkedett a vadászgépek száma, ezzel teljessé vált a flotta.
Az új Gripenek több feladatra is alkalmasak
A MiG-ről átváltva miért a Gripen vadászrepülőgép mellett tette le a voksát húsz évvel ezelőtt Magyarország, és miért tart ki mellette a mai napig? Egyértelműen azért, mert ez a vadászgép több szerepkörre is alkalmas:
- légiharcra
- csapásmérésre
- felderítésre.
A Gripen legnagyobb erőssége a rugalmassága, hiszen bevetésen belül is képes változtatni szerepkörén és minimális földi kiszolgálószemélyzettel rövid idő alatt újra bevethető állapotba hozható.
Több ország légtérvédelmét biztosítják a kecskeméti Gripenek
A JAS–39 Gripen vadászgép sok tulajdonsága közül ki kell emelni
- a légi utántöltés lehetőségét,
- fejlett elektronikai önvédő rendszerét
- és a legmodernebb adatkapcsolati és kommunikációs képességét.
Ahogyan az a fogadó eseményen is elhangzott, a Gripenek 2006 óta precizitásukkal, gyorsaságukkal és rugalmasságukkal biztosítják hazánk és a NATO-országok légtérvédelmét. Magyarország ugyanis egy időben ellátja Szlovákia, Horvátország és Szlovénia légtérvédelmét is, illetve bizonyos időközönként a balti misszióban is részt vesz.

Ezt beszédében Kürtös László parlamenti államtitkár is hangsúlyozta. A Honvédelmi Minisztérium miniszterhelyettese közölte, a magyar társadalom április 12-én erős jelzést adott le, hogy Magyarországot Európán belül képzeli el. Az új kormány célja, hogy helyreállítsa a magyarokkal szembeni bizalmat az Európai Unión belül, ahogyan a Svédországgal kötött együttműködés kiszélesítésére is törekszik.
Magyarország fontos stratégiai partnere Svédországnak
A Kürtös László által is említett, két ország közötti együttműködésre jó példa, hogy a Saab-csoport Magyarországon nyitotta meg az innovációra és a fejlődésre törekvő repülésfejlesztési központját, ahol magyar szakemberek is dolgoznak. Lars Tossman, a svéd Saab cég Gripen Fejlesztési üzletág igazgatója is úgy fogalmazott, hogy hazánk nagyon fontos stratégiai partnerük.

Carl-Fredrik Edström, a svéd Védelmi Beszerzési Hivatal képviselője kiemelte, a magyar légierő lenyűgöző eredményeket ért el az elmúlt két évtizedben. Jól bizonyítja ezt a 35 ezer repülési óra és a négy sikeresen teljesített balti misszió.
A magyar Gripen-flotta teljessé vált azzal, hogy a két darab kétüléses, oktatásra is alkalmas vadászgép mellett immáron 16 harci vadászgép áll rendelkezésre, összességében tehát 18 Gripen biztosítja Kecskemétről a magyar légtérvédelmet. A most érkezett két új Gripen a 47-es és a 48-as oldalszámot kapta.